Hämeenlinnan Reuma- ja Tulesyhdistys ry

Tutustu Reumaliiton tarjoamiin tietopankkeihin:

LIIKKUMINEN

Reuma ja ravitsemus

Reumasairaudet

lastenreuma

 

Hyvä tietää

reumasairauksissa

 

Tästä Reumaliiton YouTube-kanavalle

OHJAUS- JA NEUVONTAKESKUS TULE TERVEYDEN EDISTÄMISEKSI

TUKEA JA PALVELUJA Reumaliiton infosivu

Tärkeitä yhteystietoja

Sairaanhoitaja, HML terveyskeskus
Salla Harju
 03 629 6626, arkisin klo 8-10 takaisin soitto

Reumahoitaja Reumaliitto ry                    joka toinen keskiviikko kello 18–20
 044 9765 684

25.3., 8.4., 22.4., 6.5., 20.5., 3.6. ja 17.6.

Sairaanhoitaja K-HKS lasten reuma
 03 629 3916, ma-pe klo 8-15

Reumapolikinikka K-HKS
 03 629 2882
 045 7396 5700 tekstiviesteille

 

AJANKOHTAISTA REUMALIITOSTA

POIMINTOJA

REUMALIITON YOUTUBE ja

TULE tietokeskus

Reumaliiton YouTube-kanavalla on 125 videota. TULE tietokeskuksen sivuilta löytyy tietoiskuja ja ohjeita, etäjumppia ja luentoja.

Näistä luennoista ja ohjeista löytynee vastauksia useimpiin heränneisiin kysymyksiin reuma- ja tulesairauksista. Tämän sivun alalaidasta löytyy vihreät palkit, joista painamalla pääsee katsastamaan koko tarjonnan.

 

LUSIKKATEORIA

Onko lusikkateoria tuttu? 

Christine Miserandino kehitti teorian vuonna 2003 selittämään kuinka pitkäaikainen sairaus vaikuttaa elämään niin sairastuneella kuin tämän lähipiirillä.

Teorian ideana on esittää lusikkamallilla kuinka terveen ja pitkäaikaissairaan päivät voivat erota toisistaan. Terveen ihmisen ei tarvitse säännöstellä lusikoidensa käyttöä samalla tavalla sairastuneen kanssa. Kaikilla on toki käytössään oma määränsä näitä lusikoita, ja kaikilla luonnollisesti lusikoita kuluu päivän mittaan. Sängystä nousemiseen kuluu kuvitteellinen lusikka, suihkussa käymiseen ehkä kaksi.

Ajatusmalli ei tarkoita, että jokaisella terveellä olisi energiaa rajattomasti vaan ajatuksena on havainnollistaa, kuinka sairastunut joutuu jatkuvasti tekemään erilaisia valintoja, jotta resurssit riittävät. Terveellä on suurempi vapaus valita haluamiaan asioita.

Lue teoriasta lisää:

Maria (is) Strongin blogista suomeksi

Tai tästä englanniksi

Liikettä niveliin -kampanja

taas huhtikuussa!

Liikettä niveliin -kampanja kannustaa taas huhtikuussa pitämään itsestä huolta. Opi näkemään arjen pienimmätkin liikkumishetket oman hyvinvoinnin avaimina. Kaikki liike lasketaan! Klikkaa otsikosta ja ilmoittaudu mukaan  viimeistään ti 30.3. Kampanjan alkaessa Reumaliitto järjestää kaikille avoimen ja maksuttoman webinaarin ke 1.4. klo 17-18.

 

REUMAKLUBIN VERTAISNURKKA

Maanantaisin klo 18-19: 

23.3. Onko sinullakin nivelrikko?

30.3. Reuma ja uniapnea

13.4. Kipu ja liikunta

20.4. Onko sinullakin Sjögrenin syndrooma?

27.4. Apuvälineistä apua?

4.5. Kokemuksia kaularankaleikkauksesta?

11.5. Hyvinvointia arjen ravitsemuksesta

18.5. Sinullakin nivelpsoriaasi?

25.5. Kumpi helpottaa kipuasi, kylmä vai kuuma?

 

Lapsille ja perheille

Tietopaketti lapsille ja läheisille.

Nuorille

Reumaliitto palvelee niin nuoria kuin nuoria aikuisiakin. Tarjolla on tietoa, vertaistukea ja tapahtumia.

Vertaistuki

Reumaliiton sivuilta löytyy vertaistukihaku myös harvinaisemmille sairauksille.

 

TULE TIETOKESKUS:

Otsikon linkistä pääsee tutkimaan Turun TULE tietokseskuksen TULEVIA KOULUTUSTILAISUUKSIA. Koulutustilaisuudet ovat kaikille avoimia ja maksuttomia.

 TEEMAPÄIVÄT:

Teemapäivät vaihtuvat viikoittain. Ne käsittelevät tuki- ja liikuntaelinterveyttä teorian ja toiminnan avulla. Teemapäivät toteutetaan pääasiassa sekä etäyhteydellä että paikan päällä TULE-tietokeskuksessa Turussa.

 

 
 

HÄMEENLINNAN REUMA- JA TulesYHDISTYS RY

Ketotie 4 A 2, 13720 Parola
 hameenlinnanreumayhdistys@gmail.com
050 548 2682